شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

فولاد هفت
ورق A36

ورق A36

این ورق فولادی ، در صنعت به عنوان یک آلیاژ کلیدی و پرکاربرد جهت ساخت بسیاری از سازه های فلزی مورد استفاده قرار میگیرد . در دهه ۵۰ میلادی این آلیاژ برای ساخت بدنه شناورها مورد تایید Loids قرار گرفت ، و از آن پس این فولاد به پایه اصلی آلیاژ صنایع دریایی بدل گشت ، همه ساله بسیاری از شناورها و کشتی های تفریحی ، باری ، بارج ها و یدک کش های دریایی ، از این الیاژ ساخته میشود .

آلیاژ ورق A36 ، برابر با استاندارد Gost  روسیه نیز در این کشور معرفی و ریخته شد . این آلیاژ نیز با توجه به مواد فولادی موجود در بافت خود ، تشابه زیادی به  ( A36 ( DIN دارد ، فولاد A36  ، دهه هاست به صنعت خدمت میکند ، و همچنان محبوب مهندسان طراحی سازه برای سازه های فولادی امروزیست .

ورق A36 فولاد یکی از رایج ترین فلزات مورد استفاده برای کاربردهای ساختمانی است. این فولاد محکم، سخت، انعطاف پذیر، شکل پذیر و قابل جوش است. از آنجا که انواع مختلفی از فولاد با خواص شیمیایی و مکانیکی منحصر به فرد در دسترس هستند، مهم است که برخی از ویژگی های کلیدی فولاد A36 را بدانیم.

فولاد ASTM A36 به طور کلی در فرم های مختلف به کار می رود؛ به عنوان مثال در پروفیل مربعی، پروفیل مستطیلی،  میلگرد و همچنین اشکال فولادی مانند نبشی و ناودانی، تیرآهن H و تیرآهن I در دسترس است. این صفحه فولادی همچنین به عنوان فولاد سبک در منطقه جنوب شرقی آسیا شناخته شده است.

 

 

ورق دریایی

 

ورق دریایی چیست؟

ورق دریایی در دسته فولادهای کم کربن قرار می‌گیرد و به دلیل وجود عناصری مثل نیکل، مولیبدن و وانادیم دارای مقاومت به خوردگی بالاتری نسبت سایر فولادهای ساختمانی است. استحکام فشاری این فولاد ۲۰۰ گیگا پاسکال است.

به هنگام آماده سازی این فولاد عملیات اکسیدزدایی انجام میشود. ورق دریایی A36 در صنایع دریایی و قطعاتی که مستقیماً با رطوبت و آب شور و حاوی املاح در ارتباط هستند و یا در صنایعی که به طور کلی امکان زنگ زدگی و خوردگی توسط آب دریا وجود دارد، به کار می‌روند.

این صنایع می‌توانند شامل ساخت کشتی و زیردریایی و شناورهای فلزی، اسکله ها، پمپ‌های حفاری دریایی، سکوهای نفتی و غیره باشند.

ورق A36 قابلیت جوشکاری ( در مطالب قبل توضیح داده شده است) و شکل پذیری بسیار بالایی دارد. بطور دقیق تر ورق دریایی ورقی است که در کف، عرشه و بدنه انواع کشتی ها و حتی قایق های بزرگ، زیر دریایی ها، شناور ها و… کار می شود.

این ورق ها نوعی از ورق فولاد نورد گرم است که دارای خاصیت جوش پذیری بالا، استحکام زیاد بوده و نسبت به مواد شیمیایی مقاومت بالایی دارد و در اصطلاح به خوردگی مقاوم است. منظور از خوردگی همان خورندگی آب شور است

ورق دریایی A36

ورق دریایی A36 فولادی منحصر بفرد است. این ورق در دو استاندارد LR-A , GL-A عرضه میشود. این ورق توسط شرکت های داخلی و خارجی تولید میشود و با توجه به ترکیب خاص خود  مقاومت بسیار بالایی در مقابل آب شور دریا دارند.

این ورق از دسته بندی ورق های ضد سایش است. این ورق در استاندارد ایالات متحده آمریکا با نام A36 شناخنه میشودمقاومت این ورق از GL-A کمتر می باشد و در ابعاد استانداردی که در همه دنیا مرسوم است تولید می شود.

تراکم این محصول در هر متر مربع ۷۸۰۰ کیلوگرم است و دارای ۲۰۰ گیگا پاسکال مقاومت تسلیم است. اگر ضخامت های این محصول کمتر از ۲۰۰ میلی متر باشد استحکام آن حداقل ۳۶۰۰۰ پوند بر اینچ است که می شود ۳۶۰۰۰Psi .

حداکثر استحکام کششی با این ضخامت در ورق A36 بین ۵۸۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پوند بر اینچ است که معادل ۴۰۰ تا ۵۵۰ MPa است. ۱٫۵*۶ متر و ۲*۶ متر ابعاد مشخص و استاندارد این محصول است. کارخانه ها این ورق ها را برای اسکله سازی به صورت تسمه و ذوزنقه برش می دهند. کمترین ضخامتی که از این محصول تولید شده ۲ میلی متر بوده است.

اگر چه که ضخامت های بیشتر نیز تولید می شود و بیشترین مصرف با ضخامت ۶ میلی متر است. از جمله ویژگی های مثبت این محصول انجام تعداد دفعات ذوب فولاد بدون ممنوعیت و تست های مختلف است که باعث می شود ورق A36 را زیاد تولید و مصرف کنند. این محصول از کربن کمتری برخوردار است و از روش کوره الکتریکی یا اکسیژن پایه برای تولید آن استفاده می کنند.

مزایای استفاده از ورق دریایی

استفاده از این محصول باعث می شود که ضخامت ورق ها کاهش پیدا کنند. اگر چه این ورق ها کاهش ضخامت داشته اما کیفیت و مقاومت در برابر خوردگی اش افزایش داشته است. به خاطر این که ورق ها جوش و برش پذیری خوبی دارند و ساخت بهتری دارند باعث می شود که در هزینه جوش کاری صرفه جویی شود. در وزن نهایی محصول نیز صرفه جویی می شود و این از نظر اقتصادی به صرفه است.

از طرفی سبک بودن ورق های استفاده شده در این موارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که هم در هزینه های اقتصادی صرفه جویی می شود و هم کشتی سبک تر می شود، پس هر چه کشتی سبک تر باشد کالای بیشتری برای یک حجم معین می تواند حمل کند، در نتیجه قدرت کمتری به کار برده می شود و در پی آن سوخت اندکی مصرف می شود که در نهایت وقتی کشتی سبک ساخته شود ؛ درآمد بیشتر با هزینه های کمتری در اختیار مالکین می گذارد

محاسبه وزن ورق دریایی

1000 / 7.8 * طول ورق * عرض ورق * ضخامت ورق = محاسبه وزن ورق دریایی

انواع ورق دریایی

  • ورق GL-A
  • ورق A36
  • ورق LR_A
  • ورق GL-A

این محصول بالاترین درجه ساختاری از ورق های دریایی را دارد و به طور انحصاری برای صنایع کشتی سازی و زیر دریایی استفاده می شود. مقاومت تسلیم آن MPa235 و مقاومت کششی ۴۰۰ تا ۵۲۰ MPa است. حداکثر ضخامت این گرید ۴ مورد است که برای ورق ها ۱۰۰ میلی متر و برای میله ها ۵۰ میلی متر است. کیفیت این محصول از دیگر استانداردها بالاتر است.

تولید کنندگان ورق دریایی

ورق های مورد نیاز صنعت در داخل کشور به دو دسته تامین میگردد. ورق دریایی وارداتی که در کارخانه های دانکوک کره، هیونداری کره، اورال استیل روسیه، دوفرکو بلژیک، ایلیچ اکراین تهیه میشود.

خواص مکانیکی ورق A36

ورق A36 می تواند استحکام کششی نهایی را از 58،000 تا 79،800 psi داشته باشد. استحکام کششی نهایی دقیق توسط عوامل مختلفی نظیر ترکیب شیمیایی و روش تشکیل آن تعیین می شود.

ورق دریایی A36 نسبتا انعطاف پذیر است و هنگام آزمون کششی می تواند تا حدود 20٪ طول اولیه خود کشیده شود. انعطاف پذیری و استحکام آن نیز استحکام در مقابل ضربه بسیار خوبی در دمای اتاق ایجاد می کند.

ورق A36 دارای مقاومت تسلیم ۳۶،۰۰۰psi  و فشار خمشی مجاز ۲۲،۰۰۰psi  می‌باشد. خواص ASTM A36 به آن اجازه می‌دهد که به صورت یکنواخت شکل یابد چون فشار فراتر از استحکام تسلیم آن افزایش می‌یابد.

این  ductility به ساختمان‌ها امکان می‌دهد تا مدت‌ها پس از تشکیل یک سازه در یک وضعیت اضطراری بایستند و به ساکنان اجازه خروج ایمن قبل از فروپاشی را بدهند. دیگر فولادهای  با کارایی بالا مانند  پل بسیار قوی اما شکننده هستند و حداقل تغییر شکل قبل از قطع اتصال پل وجود دارد.

خواص شیمیایی ورق A36

ورق A36 یک فولاد کم کربن است. فولادهای با کربن کم با داشتن کمتر از 0.3٪ وزنی کربن در این دسته طبقه بندی می شوند. این مساله اجازه می دهد تا فولاد A36 به راحتی ماشینکاری، جوش و شکل داده شود و به عنوان یک فولاد عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

کربن کم نیز مانع از اثر عملیات گرمائی بر روی فولاد A36 می شود. ورق A36 معمولا مقدار کمی از عناصر آلیاژ دیگر نیز دارد، از جمله منگنز، گوگرد، فسفر و سیلیکون. این عناصر آلیاژی برای دادن خواص شیمیایی و مکانیکی خاص به فولاد A36 اضافه می شوند.

از آنجائیکه ورق A36 مقدار زیادی نیکل یا کروم ندارد، مقاومت آن در برابر خوردگی عالی نیست. این مساله از ویژگی های بارز ترکیبات شیمیایی A36  است.

کاربرد ورق آلیاژی A36

ورق A36 در بسیاری از صنایع مختلف به دلیل هزینه های نسبتا کم مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، همانطور که اشاره شد، خواص مکانیکی A36، این نوع فولاد را مخصوصا برای کاربردهای ساختمانی مناسب می سازد.

بسیاری از پل ها با فولاد A36 ساخته می شوند. به همین ترتیب، با توجه به استحکام و سختی آن، ساختمانها با فولاد A36 اغلب ساخته می شوند. از کاربردهای ورق A36 می توان در قطعات در خودرو، ساخت و ساز، تجهیزات سنگین و صنایع نفت و گاز اشاره کرد.

فولاد ASTM A36 می تواند برای مقاصد مختلف بر اساس ضخامت و مقاومت خوردگی آلیاژ مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی دارای کاربردهای زیر است:

در ساخت و ساز پل ها، ساختمان ها و دکل های نفتی استفاده می شود.

 در ساخت تانک ها، سطل ها، صفحات یاتاقان، وسایل خانه، حلقه ها، قالب ها، جیگ ها، چرخ دنده ها، صفحات پایه، کارهای زینتی، میخ، وسایل نقلیه خودرو و تجهیزات کشاورزی، قاب ها، قطعات ماشین آلات استفاده می شود.

 برای قطعات مختلفی که توسط برش شعله ای به دست آمده است، مانند گاراژ پارکینگ، پیاده رو ها و ترانشه ها استفاده می شود.

انواع ورق دریایی A36

ورق دریایی GL-A

این محصول بالاترین درجه ساختاری از ورق های دریایی را دارد و به طور انحصاری برای صنایع کشتی سازی و زیر دریایی استفاده می شود. مقاومت تسلیم آن MPa۲۳۵ و مقاومت کششی ۴۰۰ تا ۵۲۰ MPa است. حداکثر ضخامت این گرید ۴ مورد است که برای ورق ها ۱۰۰ میلی متر و برای میله ها ۵۰ میلی متر است. کیفیت این محصول از دیگر استانداردها بالاتر است.

ورق دریایی Gl-A دارای کیفیتی بهتر در مقایسه با ورق A۳۶ است. کشورهای ایالات متحده امریکا، اوکراین و روسیه ورق های A۳۶ و ورق Gl-A را با حساسیت بیشتر (در مقایسه با سایر کشورهای تولید کننده) ارائه می دهند.

بالاترین کیفیت در بین ورق های دریایی را ورق GL-A دارد. و تنها کاربرد این ورق در صنایع کشتی سازی و زیردریایی سازی می باشد. مقاومت کششی این ورق بین 200 الی 520 مگاپاسکال و استحکام تسلیم این ورق حدود 235 مگاپاسکال است. از ویژگی های بازر این ورق مقاومت در برابر خودرگی در محیط آب شور می باشد

ورق دریایی LR-A

ورق دریایی LR-A از خانواده فولادهای نورد گرم است. این نوع ورق دریایی از نظرتوانایی و مقاومت تسلیم و کشش نهایی شبیه به ورق GL-A است، یعنی به همان میزان که ورق GL-A مقاومت تسلیم ۲۳۵ دارد و ۴۰۰ تا ۵۲۰ MPa نیز مقاومت کششی آن است، در ورق LR-A نیز به همین میزان است.

توان کششی این محصول بالا است. ورق دریایی LR-A دارای چند دسته LR،  LR AH40،  AH32 و LR AH36 میباشند. استحکام تسلیم این ورق حدود 235 مگاپاسکال و مقاومت کششی آن بین 200 الی 520 مگاپاسکال است.

این ورق همانند ورق A36 و GL-A مقاومت در برابر خوردگی و توان کششی بالایی دارد. ورق LR-A به دلیل جوش پذیری و برش پذیری مناسب در هزینه های ساخت را پایین آورده  و در هزینه ها صرفه جویی میشود.

انواع فولاد

محصولات فولادی انواع گوناگونی دارند که در صنایع مختلف بنا به نوع استفاده هر مصرف کننده در اشکال و ابعاد گوناگونی عرضه می شود. میتوان آن ها را به شکل هایی چون میلگرد ، لوله ، ورق فولادی ، تسمه ، چهارپهلو ، قوطی ، پروفیل ، نبشی ، تیرآهن و ناودانی در بازار یافت.

فولاد را بر اساس سختی آن به سه دسته ی : کربن پایین ، کربن متوسط و کربن بالا تقسیم می کنند. افزایش میزان کربن در یک فولاد به آن سختی و استحکام بیشتری می دهد. پس یک فولاد کربن بالا به مراتب مقاوم تر و سرسخت تر از همرده های کربن پایین خود می باشد.

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

راهنمای خرید

پس از استعلام و بررسی قیمت محصول توسط شما با توجه به لیست قیمت قرار داده شده در سایت، کارشناسان فروش فولاد7  ، قیمت و مشخصات محصول، شرایط پرداخت، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش شما را در به صورت پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رساند.

چند نکته در هنگام خرید

 تمامی میلگردهای فولادی با آنالیز و بررسی دقیق توسط آزمایشگاه های معتبر کشور در حضور کارشناسان ما و شما مشتری گرامی ارائه می شود.با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد7  در تماس باشید

Call Now Buttonاستعلام قیمت