شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

فولاد هفت
میلگرد-spk

میلگرد SPK یک نوع میلگرد است که از جنس فولاد SpK یا Special K یکی از فولادهای ابزاری سردکار است درست شده است .

با مشخصه استاندارد دین X210Cr12 و در استاندارد بهلری با نام k100 نیز در بازار معروف است براساس استاندارد 1/2080 DIN آلمان شناخته شده است.

میلگرد اسپیکا به دلیل داشتن آلیاژ کروم، مقاومت به سایش بالایی نیز دارد.

فولاد 1.2080 جزو فولادهای سردکار پر کربن و پر کروم (%12) محسوب می شود.

وجود کربن و کروم بالا در میلگرد SPK خواص سختی پذیری فوق العاده ای به این فولاد داده که باعث شده است این فولاد یکی از پر مصرف ترین فولاد های ابزار سردکار در ایران محسوب شود.

میلگرد SPK در مقابل گرمادهی های سریع و نامنظم حساس می باشد.

این فولاد از کشورهای آلمان و چین وارد می شود. واژه Spk از Special K گرفته شده است. اولین بار در کشور های آلمان و سوئد فولاد Spk تولید شد و سپس کشور هایی مانند اتریش و آمریکا نیز به تولید آن پرداختند. این فولاد در بین فولاد گران و قالب سازان نیز محبوب است. پس از آزمایش های فراوان روی 1.2080 از آن دو فولاد SPK-R و SPK-NL تولید شد.

میلگرد-spk

میلگرد SPK

میلگرد spk از دسته میلگردهای ابزاری سردکار است. میلگرد SPK پرکربن بوده و سختی پذیری بالایی در سردشدن در آب و روغن دارد. میلگرد اسپیکا به دلیل داشتن آلیاژ کروم، مقاومت به سایش بالایی نیز دارد.

از میلگرد spk غالباً در ساخت تیغه های برشی، قالب های پانچ مورد استفاده قرار می گیرد. با اندکی تغییر در عناصر موجود در ترکیب شیمیایی میلگرد spk ، انواع دیگر میلگرد با خواصی متفاوت نیز ساخته می شود.

قیمت میلگرد spk

قیمت میلگرد SPK با توجه به خواص ، کاربرد ، مقاومت به سایش و حرارت مطلوب آن، مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین میلگرد اسپیکا دارای دو سطح مقطع میلگرد و تسمه می باشد که قیمت آنها نیز متفاوت میباشد.

قیمت میلگرد spk براساس کارخانه های تولیدکننده داخلی و خارجی متفاوت بوده و در واردکردن نمونه های خارجی، نرخ ارز تاثیر بسزایی دارد.

چگالی میلگرد SPK

این فولاد ها به دلیل داشتن کرم (Cr) دارای مقاوت سایشی بالایی هستند و عملیات مربوط به سخت کاری آن ها را معمولا در دمای 930 درجه سانتی گراد انجام میدهند که به این عملیات “فرگوته” نیز می گویند.
برای آلیاژکاری این فولاد ها از عناصری کانند تنگستن و وانادیوم استفاده می شود و تغییر در این موارد باعث می شود که با استفاده از عناصر مختلف با درصد های مختلف بتوانیم به خواص مختلف برسیم. فولادی های SPK دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه با هم این موارد را بررسی میکنیم.
• فولاد های SPK NL که با شماره استاندارد 1.2379 نیز شناخته می شود و مقاومت بالایی در برابر سایش دارد.
• فولاد SPK R که با شماره استاندارد 1.2436 نیز شناخته می شود و دارای سختی و مقاومت بالا در برابر سایش است.
• فولاد آموتیت که با شماره استاندارد 1.2510 شناخته می شود و دارای سختی بالا و خاصیت برندگی قوی است.

میلگرد-spk

سختی فولاد ابزار SPK

سختی تقریبی فولاد ابزار SPK پس از نورد یا آهنگری (فورج) در حدود 400 برینل است. برای افزایش قابلیت ماشین کاری و سپس رسیدن به شرایط و مشخصات کاربری، عملیات های زیر بر روی فولاد ابزار SPK انجام می گیرد تا خواص فولاد SPK را بهبود بخشد :

1- قطعات آهنگری/نورد شده از فولاد ابزار SPK، قبل از ماشین کاری یا سخت کاری تحت عملیات حرارتی آنیل (بازپخت) قرار می گیرند. ریز ساختار پس از آنیل شامل کاربیدهای کروی با توزیع یکنواخت در زمینه ی فریتی است. چنین میکروساختاری دارای سختی پایین و قابلیت ماشین کاری خوبی بوده و موجب کاهش سایش و افزایش عمر ابزارهای برشی می شود. آنیل فولاد ابزار SPK در حدود 850-800 درجه سانتیگراد انجام و به صورت آهسته با نرخ 20-10 درجه سانتیگراد در ساعت تا رسیدن به دمای 600 درجه سانتیگراد در کوره سرد می شود، ادامه سرد کردن در هوا انجام می گیرد. سختی پس از آنیل آن ها در حدود 255-217 برینل است.

2- پس از ساخت ابزار، قالب و سایر محصولات از فولاد SPK آنیل شده، فرایند نهایی بر روی فولادهای ابزار شامل عملیات حرارتی سخت کاری است. سخت کاری فولاد SPK شامل مراحل زیر است:

  • پیش گرم کردن تا دمای حدود 815 درجه سانتیگراد. این فولادها هدایت حرارتی پایینی داشته و جذب گرما توسط آن ها بسیار آهسته صورت می گیرد. بنابراین شیب های دمایی به راحتی ممکن است باعث ترک برداشتن این فولادها در حین گرم کردن یا سرد کردن بشود. به منظور پیشگیری از ایجاد ترک در مرحله ی سخت کاری، پیش گرم آن ها با افزایش دما به آهستگی تا حدود 815 درجه سانتیگراد ضروری است.
  • آستنیته کردن در دمای حدود 970-960 درجه سانتیگراد در حمام مذاب نمک و حدود 990-980 درجه سانتیگراد در کوره با اتمسفر کنترل شده به مدت 30-15 دقیقه.
  • سرد کردن یا کوئنچ در روغن، سختی قطعه در این مرحله در حدود 65-63 راکول سی است. سختی حاصل از کوئنچ تابعی از دمای آستنیته کردن است، به طوری که بیشترین مقدار سختی پس از کونئچ در این فولادها در دمای آستنیته کردن در حدود 980 درجه سانتیگراد به دست می آید. در دماهای آستنیته کردن کمتر و بیشتر از این مقدار، سختی کاهش می یابد.
  • تمپر یا بازگشت دادن فولاد. هدف از این فرایند عملیات حرارتی، به دست آوردن میکروساختار مارتنزیت بازپخت شده است.

 

از دیگر خصوصیات انواع فولاد spk ، می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

فولادهای تغییر شکل ناپذیر با مقاومت سایشی بسیار عالی

بسیار مقاوم در برابر فشرده سازی، بدون تغییر شکل

تغییر شکل ناپذیر در حین عملیات حرارتی

مناسب جهت عملیات نیتراته کردن و P.V.D (رسوب فیزیکی بخار)

برای سنگ زنی، توصیه می شود از آسیاب با چرخ های نرم با ساختار باز استفاده شود، با خنک کننده فراوان و حذف نور

به طور کلی می توان گفت که مشخصه قابل توجه انواع فولاد spk بخصوص فولاد 1.2080 ، مقاومت در برابر  سایش عالی آن هاست . همچنین ثبات ابعادی بسیار خوبی در حین سخت شدن ارائه می دهد.

پس از عملیات حرارتی، فولاد ابزار سخت ، با دوام ، متراکم است و از تخریب در حین استفاده مصون می ماند. چنانچه پولیش شود مقادیری از مقاومت خوردگی را نشان می دهد.

میلگرد-spk

ترکیبات فولاد آلیاژی SPK

ترکیبات SPK / با ایجاد تفاوت اندک در عنصرهای پایه استیل و اضافه کردن عنصرهایی چون وانادیوم و تنگستن به آن., فولادهای SPK r و SPK nl تولید میشود که هر کدام علاوه بر سختی بالا و مقاومت در برابر ساییدگی و ساییش, خصوصیات خاص خود را نیز دارند.

 

فولاد هفت وارد کننده و فروش انواع میلگرد های ایرانی و خارجی از نوع میلگرد ST52  ، میلگرد A36 و میلگرد MO40 و میلگرد CK45 … می باشد.

استانداردهای فولاد SPK

میلگرد Spk با شماره استاندارهای ۱.۲۰۸۰ و X2 10Cr12 هم نامگذاری شده است.

این میلگردهای ابزاری با شماره استاندارهای ۱.۲۰۸۰ و X2 10Cr12 نیز نامگذاری شده است.

فولاد آلیاژی SPK R به شماره استاندارد ۱.۲۴۳۶ ……. فولاد آلیاژی SPK NL با شماره استاندارد ۱.۲۳۷۹

کاربرد میلگرد Spk:

استفاده از این فولاد در ساخت تیغه های برش، ابزارهای خان کشی، قالب های پانج و پولک زنی و به طور کلی ابزارهایی که با آن ها عمل شکل دهی سرد صورت می گیرد.

همچنین این میلگرد در تهیه غلتک های شکل دهی و سایزبندی خط تولید پروفیل، قالب های کشش سرد و گرم، کشش عمیق و خم کاری، دستگاه های نورد سرد و قالب های شکل دهی سرامیک و پودر استفاده می شود.

میلگرد Spk را عموما به عنوان یک فولاد دارای سختی بالا می شناسند.

استحکام فولاد spk

این نوع فولادهای آلیاژی دارای کاربردهای زیادی در صنعت میباشند. که برخی از موارد کاربرد این محصول در مصارف ساختمانی و صنعتی. سازه های فلزی.

تیرچه های فلزی خود ایستا (کرومیت,گریتینگ,گاردریل .و تولید مقاطع باز فولادی به شیوه ی پرس برک و غیره میباشد.

هرچند که تسمه فولادی و گالوانیزه تقریباً در تمامی صنایع کاربرد دارند.

اما برای موارد خاص میتوان از آلیاژهای دیگری فلزی نیز استفاده کرد. بعنوان مثال: تسمه مونل,تسمه آلمینیوم و غیره جایگزینی برای این نوع تسمه ها میباشد.

کاربرد نوارهای فولادی در داخل جان آهن و برای وصله کردن آن و یا در ساخت بادبند و اتصال آنها به همدیگر مورد استفاده قرار میگرند.

هم چنین در صنعت درب و پنجره سازی نیز. برای یک دست کردن سطوح و پر کردن فضای خالی بکار برده میشوند.

جدول نامگذاری SPK  براساس استاندادرهای مختلف

آلمان (DIN) زارشتال Symbol DIN بریتانیا بهلر (قدیم) بهلر (جدید) آمریکا
1.2080 RCC X120cr12 BD3 SPK K 100 A681ASTM

ترکیبات شیمیایی فولاد SPK

Cr S P Mn Si C
11-13 0/03≥ 0/03≥ 0.10-0.60 0.10-0.60 1.90-2.20

ترکیب شیمیایی

ترکیب شیمیایی فولاد 1.2601 در جدول زیر بیان شده است:

عناصر اجزا  (%)
کربن 1.65
سیلیسیوم 0.33
منیزیوم 0.30
کروم 1.50
منگنز 0.60
وانادیوم 0.30
تنگستن 0.50

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

راهنمای خرید

پس از استعلام و بررسی قیمت محصول توسط شما با توجه به لیست قیمت قرار داده شده در سایت، کارشناسان فروش فولاد7  ، قیمت و مشخصات محصول، شرایط پرداخت، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش شما را در به صورت پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رساند.

چند نکته در هنگام خرید

 تمامی میلگردهای فولادی با آنالیز و بررسی دقیق توسط آزمایشگاه های معتبر کشور در حضور کارشناسان ما و شما مشتری گرامی ارائه می شود.با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد7  در تماس باشید

Call Now Buttonاستعلام قیمت