شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

فولاد هفت

لوله آتشخوار

لوله آتشخوار

لوله-آتشخوار

لوله آتشخوار نوع خاصی از لوله می‌باشد که به دلیل آلیاژ‌های استفاده شده در ساخت آن توانایی تحمّل فشار و حرارت بالاتری نسبت به لوله‌های معمولی را دارا می‌باشد.

از این لوله‌ها بیشتر برای انتقال گاز و یا مایعات دارای حرارت بالا استفاده می‌شود و این ویژگی موجب متمایز شدن آن‌ها نسبت به سایر لوله‌های موجود در بازار شده است.

این لوله آلیاژی فقط در شرایط تبدیل حرارت به صورت مبدل کاربرد داشته و برخلاف تصور عمومی در صنعت کاربرد نسوز ندارد و در صورتی که داخل لوله سیال آب جریان نداشته باشد با حرارت مشعل لوله های آتشخوار با آلیاژ ST35.8 ،  نمی تواند شرایط مشعل را تحمل نماید .

به عبارتی این آلیاژ فقط در شرایط کاری سیال آب در داخل حرارت از بیرون می بایست مورد استفاده قرار گیرد در غیر این صورت حرارت بافت فولاد را تخریب می نماید .

لوله‌هایی با استاندارد DIN17175 و شناخته شده با نام لوله ST35.8 مناسب برای لوله های فولادی بدون درز ، از جمله لوله های فولادی مقاوم در برابر حرارت مطابق با استانداردها ، برای ساخت دیگ ها ، لوله ها ، موتور های دیزل ، صنایع شیمیایی ، مخازن تحت فشار و تجهیزات ، برای کار تا ۶۰۰ درجه سانتیگراد و تحمل فشارهای بالا به طور همزمان کاربرد دارد.

بطور کلی ، و به بیانی ساده تر ، لوله آتشخوار ، به لوله هایی گفته می شود که تحمل فشار بالای معاینات و حرارت بالا را دارا بوده و این ویژگی ، تنها به دلیل نوع جنس آلیاژ به کار رفته در این لوله است .

لوله آتشخوار

لوله آتشخوار به چه لوله ای گفته می شود؟

در حقیقت لوله ی آتشخوار به لوله هایی هستند که بخاطر داشتن جنس خالص آلیاژی که در ساخت آنها استفاده شده قدرت تحمل بالایی در مقابل حرارت و همچنین فشار بالا را دارند.

از این لوله ها برای تحمل حرارت و همچنین فشار بالای برای مایعات و گازهایی که حرارت بالایی را دارند استفاده می شود. حداقل حرارتی که این لوله ها باید تحمل کنند حدودا 450 درجه ی سانتی گراد است.

این لوله ها نوعی از لوله های صنعتی هستند که بخاطر وجود آلیاژ عنصر کربن و همچنین عنصر منگنز می توانند مقاومت بسیار زیادی را متحمل شوند. آلیاژ این لوله ها عموما دارای 17/0 تا 19/0 درصد کربن است. وجود کربن در این لوله ها باعث سختی لوله ها شده و همچنین مقاومت آنها را بسیار بالا برده است.

برای اینکه بخواهیم آهن معمولی را به فولادی تبدیل کنیم باید به ویژگی های خاص و مورد نظر تبدیل صورت گیرد البته به ساختار و عناصر شیمیایی و همچنین عناصر دیگر آهن بستگی دارد.

به گونه ای که با کم کردن یا زیاد کردن ترکیبات آهن ها عناصر موجود و همچنین ویژگی منحصر به فرد را در فولاد تقویت می نماید. در لوله های آتشخوار با ترکیب کردن درصد کمی از کربن علاوه بر ایجاد سخنی مورد نظر فولاد خاصیت نرم و شکل پذیری خوبی در این گروه از لوله ایجاد می نماید.

 

لوله آتشخوار توانایی تحمّل چه میزان حرارت و فشار را دارا می‌باشد؟

لوله آتشخوار،همان‌گونه که قبلاً به آن اشاره شد توانایی تحمّل فشار و حرارت بیشتری را نسبت به سایر انواع لوله دارا می‌باشد و این موارد جزو ویژگی‌های اصلی آن محسوب می‌شوند.

بطور کلّی، این لوله‌ها توانایی تحمل دما تا ۶۰۰ درجه‌ی سانتیگراد را دارا می‌باشند و حدّاکثر فشار مایعی که می‌توانند آن را تحمّل کنند برابر با تا ۸۰ اتمسفر گزارش شده است.

بطور کلّی، از این لوله‌ها در فرآیند‌هایی که نیاز به تحمّل فشار و دمای فراوانی وجود دارد استفاده می‌شوند و این ویژگی موجب متمایز شدن این نوع لوله از سایر لوله‌ها گردیده است.

همچنین، باید به این نکته توجّه داشته باشید که دمای مورد نیاز برای جوش‌کاری این نوع لوله‌ها باید بیشتر از ۵۰۰ درجه‌ی سانتیگراد باشد و فرآیند جوشکاری باید حدّاقل به مدّت ۱۵ دقیقه انجام شود تا احتمال بوجود آمدن ترک و یا نشتی در این لوله‌ها به حدّاقل برسد.

 

لوله-آتشخوار

 

آلیاژ های مختلف لوله آتشخوار

لوله های آتشخوار، بعلت داشتن نوع آلیاژ های مختلف ، به دسته های مختلفی تقسیم میشوند که در ذیل قید شده :

  • لوله آتشخوار 1.0305 که با استاندارد DIN17175  ST35.8 مطابقت دارد
  • لوله آتشخوار 1/0405 که با استاندارد DIN17175,DIN2448  ST45.8 مطابقت دارد
  • لوله آتشخوار 1/0305 که با استاندارد DIN17175 , و ASME SA 192 مطابقت دارد
  • لوله آتشخوار 1/0305 که با استاندارد ASTM A179 Boiler Tube مطابقت دارد

 

معرفی و مشخصات فنی انواع لوله های آتشخوار

1.لوله آتشخوار 1.0305 که با استاندارد DIN17175  ST35.8

ترکیبات : ۰.۱۷ و ۰.۱۹ درصد کربن ، ۰.۵۵ درصد الی ۰.۸۰ درصد منگنز ، توان تحمل تا ۵۸۵ در جه سانتی گراد حرارت به صورت غیر مستقیم ، و همچنین انتقال معاینات از داخل لوله و یا سطح لوله تا ۲۵ دفعه .

2.لوله آتشخوار 1/0305 که با استاندارد DIN17175 , و ASME SA 192

ترکیبات : ۰.۱۸ الی ۰.۲۰ درصد کربن ، ۰.۴۵ الی ۰.۷۰ درصد منگنز ، و همچنین تحمل انتقال حرارت تا دمای ۵۵۰ درجه سانتی گراد  بصورت غیر مستقیم بوده ، این لوله میتواند انتقال معاینات با فشار بالا را از روی سطح لوله تا ۲۷ دفعه تحمل کند .

3.لوله آتشخوار 1/0405 که با استاندارد DIN17175,DIN2448  ST45.8

درصد کربن : ۰.۲۰ الی ۰.۲۲ درصد ، درصد منگنز موجود در این نوع لوله آلیاژی : ۰.۵۵ الی ۰.۶۵ درصد ، تخمل حرارت غیر مستقیم : تحمل تا ۵۳۵ درجه سانتی گراد ، این لوله تحمل فشار عبور مایعات با حرارت بالا از داخل لوله ، و همچنین فشار مایعات از سطح لوله را تا ۳۰ بار دارد .

4.لوله آتشخوار 1/0305 که با استاندارد ASTM A179 Boiler Tube

عنصر کربن : ۱۶ الی ۱۸ صدم درصد  ، عنصر منگنز : ۵۰ الی ۷۰ صدم درصد ، میتواند بیشترین کارایی را در انواع مبدل های حرارتی داشته باشد ، توان انتقال حرارت تا ۵۳۰ درجه سانتی گراد در قالب مایعات ، و در حین عبور مایعات با این درجه حرارت ، فشار را به میزان ۱۵ بار تحمل می کند . ایجاد خمیدگی تا ۱۸۰ درجه  ، و نکته ی قابل توجه ، این است که این لوله ، به دلیل درصد کربن کمتری که دارد ، قابلیت نرمش در برش کردن را دارد .

 

در اینجا میتوانید لیست تمامی محصولات بخش لوله شرکت فولاد هفت را مشاهده فرمایید : لوله

لوله مانیسمان ، لوله گوشتدار

 

کاربرد لوله های آتشخوار چیست؟

کاربری این لوله به طور معمول در ساخت دیگ و سایر صنایع می باشد در این بخش به طور خلاصه کاربرد این لوله ها مختصرا برایتان توضیح خواهیم داد.

  • ساخت دیگ بخار
  • درست کردن دیگ روغنی
  • صنایع لبنیات سازی
  • مبدل های حرارتی

و جاهایی که فشار و حرارت زیاد باشد از این مبدل ها استفاده می شود.

اگر زمانی برای اتصال دادن این لوله ها نیاز داشته باشیم جوشکاری کنیم باید عملیات حرارت دادن را بعد از جوشکاری در درجه های حرارتی 520 تا 600 درجه ی سانتی گراد و حداقل در 15 دقیقه عملیات انجام گیرد.

لوله های آتشخوار با توجه به استاندارد هایی که در دنیای آهن وجود دارد در کشورهای چین ، رومانی ، روسیه  و همچنین اروپای شرقی و غربی ساخته و در بازار آهن سراسر جهان عرضه می گردد. همچنین دارای گواهینامه ی تولید و ساخت و آنالیز لوله با قطر و ضخامت متفاوت می باشد.

لوله های تولید شده مورد آزمایش و آنالیز قرار می گیرد. و در صورت تایید مجوز تولید این لوله ها به کارخانه مورد نظر صادر می گردد و کارخانه می تواند در اندازه و سایز متفاوت این لوله ها را تولید کند.

نکته ی مهم : در هنگام خرید این لوله ها حتما به وزن هر متر و هر شاخه لوله توجه زیادی کنید ، زیرا لوله هایی که کیفیت کم و کمی دارند در بازار بسیار رایج می باشد و این لوله نمی توانند در مقابل عواملی از جمله ترکیدگی در فشار و حرارت بسیار بالا مقاومت نمیاند. این عمل باعث ایجاد حادثه ی جانبی و مالی می شود.

 

لوله-آتشخوار

 

عوامل موثر بر قیمت لوله آتشخوار

عوامل مختلفی بر قیمت لوله آتشخوار تاثیرگذار هستند و در این قسمت قصد داریم تا تعدادی از این عوامل را به شما عزیزان معرّفی نماییم.

سایز لوله:

بطور کلّی، با افزایش قطر و طول لوله اتشخوار قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. این لوله‌ها با سایزهای مختلفی در بازار موجود هستند که از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون: لوله‌هایی با قطر ۲۵٫۴، ۳۱٫۸، ۳۸، ۴۴٫۵، ۵۰٫۸، ۵۷، ۶۰٫۳، ۶۳٫۵ و ۷۶ اشاره کرد.

میزان درز‌ها و شکاف‌های لوله آتشخوار

میزان درزها و شکاف‌های لوله آتشخوار تاثیر بسیار فراوانی را بر قیمت این لوله‌ها می‌گذارد . زیرا این نوع از لوله باید توانایی تحمّل فشار و دمای مشخّصی را داشته باشد ، و در صورت وجود چنین شکاف‌هایی احتمال بروز خطر افزایش می‌یابد و قیمت لوله به میزان قابل توجّهی دچار کاهش می‌شود.
همچنین، میزان کربن و منگنز استفاده شده در ساخت این لوله در کنار تکنولوژی بکار رفته در ساخت آن نیز می‌تواند تاثیر فراوانی را بر روی قیمت این نوع از لوله‌ها بگذارد.

فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت لوله ‌های آتشخوار

فاکتورهای مختلف بر قیمت این نوع لوله‌ها تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به سایز لوله، میزان درزها و شکاف‌های داخل لوله و میزان کربن و منگنز موجود در آلیاژ آن‌ها اشاره کرد.

 

سایز لوله

بدیهی است که هر چه لوله بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. لوله‌های آتشخوار در ابعاد گوناگونی در بازار موجود هستند و کاربرد هر یک از آن‌ها با دیگری متفاوت است. پرکاربردترین آن‌ها، لوله‌هایی با قطر 25.4، 31.8، 38، 44.5، 50.8، 57، 60.3، 63.5 و 76 است.

 

میزان درز و شکاف موجود در لوله ‌ها

یکی دیگر از تاثیرگذارترین فاکتورها بر روی قیمت لوله‌های آتشخوار، میزان درز و شکاف این لوله هاست.
هر چه میزان درز و شکاف موجود در این لوله‌ها کمتر باشد، قیمت آن‌ها در نهایت افزایش می‌یابد، زیرا هر چه تعداد این درز و شکاف‌ها کمتر باشد، احتمال بروز خطر نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

 

میزان کربن و منگنز موجود در لوله

میزان کربن و منگنز موجود در این لوله‌ها، تعیین کننده کاربری این لوله‌ها بوده و به همین دلیل در تعیین قیمت نهایی آن‌ها نیز تاثیرگذار است.

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

راهنمای خرید

پس از استعلام و بررسی قیمت محصول توسط شما با توجه به لیست قیمت قرار داده شده در سایت، کارشناسان فروش فولاد7  ، قیمت و مشخصات محصول، شرایط پرداخت، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش شما را در به صورت پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رساند.

چند نکته در هنگام خرید

 تمامی میلگردهای فولادی با آنالیز و بررسی دقیق توسط آزمایشگاه های معتبر کشور در حضور کارشناسان ما و شما مشتری گرامی ارائه می شود.با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد7  در تماس باشید

Call Now Buttonاستعلام قیمت