شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

دسته بندی محصولات

فولاد هفت

شرکت فولاد هفت ویژن شماره ثبت : ۴۰۱۴۸۵

فولاد هفت
تسمه آهن

تسمه آهن به مقطع آهنی که اختلاف عرض با ضخامت آن زیاد باشد و برای تولید و ساخت وسایل و ابزارهای گوناگون از جمله درب های آکاردئونی، نرده، پنجره و همچنین در صنعت حمل و نقل و بسته بندی محصولات استفاده می شود. از گذشته دور تاکنون تجهیزات حمل بار نقش بسزایی در صنعت داشته اند و از ابزارهایی از قبیل تسمه ها و اهرم ها جهت تکنیک های بلندکننده دستی و کمک کننده های مکانیکی استفاده می کنند.

رایجترین تجهیزات حمل بار قلابی شکل، انواع مختلفی از تسمه ها هستند. این وسایل اغلب به صورت اتصال شونده به بار هستند که طبقه‌بندی آن ها شامل تسمه های آهنی، تسمه های طناب سیمی، تسمه های مش فلزی، تسمه های طناب الیافی و تسمه های تخت مصنوعی است.

تسمه ها با متریال های مختلفی همانند تسمه های فولادی، تسمه ST۵۲، تسمه آلومینیوم، تسمه گالوانیزه و … تولید و عرضه می گردند که در این میان تسمه آهن به عنوان پر کاربردترین تسمه در صنعت شناخته می شود. این نوع تسمه ها به صورت رول و فلت عرضه می گردد که از لحاظ کیفیت سطح و صیقلی بودن چندان مطلوب نیستند؛ به همین خاطر از این نوع تسمه به صورت ترانس نیز تولید می شود و در ضخامت های پایین عرضه نمی گردد.

 

انواع تسمه آهنی

در بازار آهن و فولاد 4 نوع تسمه آهنی وجود دارد که با توجه به شیوه ساخت، ضخامت و … دسته بندی شده اند.

 

تسمه آهن ترانس

در صنعت هایی که نیاز به مصالحی با دقت بالا می باشد معمولاً تسمه های آهنی ترانس شده، مورد استفاده قرار می‌گیرند جالب است بدانید که در تولید این تسمه از تسمه نوردی یا تسمه ماشین کاری به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

تسمه آهن فابریک

شکل انتهایی این محصول به صورت یک مقطع مستطیلی است این محصول را در کارخانه با روش نورد گرم می سازند. ماده اولیه آن بیلت فولادی است که آن را در کوره نورد، تحت حرارت و گرما قرار می دهند. زمانی که به دمای مشخصی رسید حالت خمیری شکل به خود می گیرد سپس این ماده خمیری شکل را از دروازه های معینی عبور می دهند و محصول نهایی شکل می گیرد.

 تسمه آهن نوردی 

تسمه نوردی هم یک مقطع طویل فولادی مستطیل شکل است . تسمه نوردی بر اساس روش تولید دقیقاً شبیه تسمه فابریک است اما در تفاوت تسمه نوردی با نوع دیگر میتوان گفت : غیر از اینکه تسمه های نوردی عمدتاً در صنایع کوچکتر تولید میگردد ، در تولید تسمه های نوردی عموماً از شمش به عنوان ماده اولیه استفاده نمی شود و به جای آن از مواد اولیه دیگری استفاده میشود این مواد اولیه بر اساس سیاست تولید کننده انتخاب میشود.

که قصد دارد محصول با کیفیت تری تولید کند و بازار مناسبی برای ارائه محصول داشته باشد و یا اینکه با سیاست ارزان تر تمام کردن محصول خود بازاری برای خود ایجاد نماید .

بهترین مواد اولیه جهت تولید تسمه های نوردی عبارت است از : برش ورقهای فولادی ST-۳۷  (فولاد نرمه ساختمانی) و یا استفاده از مواد اولیه میان خطی تولید بیلت (شمش) است که به ابعاد مناسب جهت قرارگیری در پروسه تولید برش داده میشود و در پروسه نورد قرار میگیرد.

تسمه آهنی ماشین کاری

ابتدا ورق های 6 متری با ضخلمت های مختلف را توسط قیچی یا گیوتین برش داده و در اندازه های منظم آماده شده اند می شوند. تسمه های اهنی که از این روش تولید می شوند دو مشکل بزرگ دارند. اول آنکه احتمالا تاب برمیدارند و شکل آنها مشکل پیدا می کند و دوم آنکه لبه های قطعات برش داده شده بسیار تیز و خظرناک است. به همین دلیل قبل از اینکه بقیع عملیات انجام شود، قطعات برش خورده تسمه اهنی را وارد تابگیر و بعد لبه گیر میکنند. و سپس در اندازه های معین بسته بندی و به بازار فولاد ارائه می شود.

تسمه ماشین کاری شده دست مشتری را در انتخاب آلیاژ باز می گذارد و مشتری می تواند باتوجه به نیاز خود جنس تسمه مورد نظر خود را سفارش دهد. برای مثال تسمه گالوانیزهف تسمه استیل و … موجود است.

از سویی دیگر تلورانس تسمه های ماشین کاری شده بسیار کم است و متناسب با انواع نیازهای بازار استاندارد و سازگار شده است. سرانجام تسمه های ماشین کاری شده دقیقا در اندازه شش متری پریده می شوند و از آن نظر کاملا قابل اعتماد هستند. قیمت تسمه ها ماشین کاری شده نسبت به دو حالت قبلی بالاتر است و گاهی حتی دو برابر قیمت نیز می رسد.

 

تسمه آهنی نوردی

تسمه آهنی نوردی طی عملیات نورد گرم تولید می شود. این محصول از نمونه های پرمصرف در بازارهای داخلی است. مهمترین ویژگی و تفاوت این تسمه، روش تولید آن و قیمت ارزان‌تر آن نسبت به دیگر تسمه ها است. ماده اولیه برای تولید تسمه آهن نوردی ضایعات آهن یا آهن قراضه می باشد.

درواقع با تولید تسمه آهنی فلزات متنوعی دوباره به چرخه حیات باز می گردند و از هزینه های تولید کاسته می شود. یکی از مزایای این مقطع آهنی امکان برش دادن ورق سیاه در ابعاد دلخواه است. البته اندازه های استاندارد که شامل تسمه های 2، 2.5، 3، 4 و 5 سانتی‌متر نیز می باشد به صورت برش خورده در بازار آهن موجود است.

 

کاربرد تسمه

تسمه ها در صنایع زیادی اعم از کوچک تا بزرگ کاربرد دارند که در واقع به نوع و کیفیت تولید آن بستگی دارد. به طور کلی در بیشتر صنایع برای بسته بندی تا کاربرد فنی از تسمه استفاده می شود. می توان کاربرد تسمه ها را به دو گروه کاربرد صنعتی و ساختمانی تقسیم کرد. به تعدادی از موارد مورد استفاده تسمه ها در زیر اشاره شده است.

 • برای بسته بندی فلزات، چوب، کاشی ها و غیره در صنایع ساختمانی
 • ساخت درب و پنجره
 • صنایع ساخت ماشین آلات صنعتی و کشاورزی
 • ساخت لوازم خانگی و پزشکی
 • در صنایع کشتی سازی، خودروسازی، هوایی و نظامی

 

عوامل موثر بر قیمت تسمه آهن

قیمت تسمه آهن همچون سایر مقاطع آهنی به عوامل مختلفی وابسته است از جمله این عوامل می توان به

 • قیمت سنگ آهن
 • قیمت  ورق سیاه
 • میزان عرضه و تقاضا
 • قیمت دلار

اشاره داشت.

 

 

تسمه آهن یا تسمه ST37

تسمه آهن از گروه تسمه های سیاه است. تسمه آهن یا تسمه ST37 دارای کاربرد عمومی، سازه ای و ساختمانی است و تسمه آهن به عنوان یکی از اجزای پایه در کلیه صنایع به کار می رود.

تسمه آهن با متریال های مختلفی از جمله؛ تسمه های فولادی، تسمه ST52، تسمه آلومینیم، تسمه گالوانیزه و … تولید و عرضه می شوند که از این میان آن ها تسمه آهن به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع تسمه ها در صنعت شناخته شده است.

این نوع تسمه آهن به صورت کویل (رول) و فلت (ورق کات شده) عرضه می گردد. تسمه های آهن با نام تسمه سیاه نیز شناخته می شود.

تسمه آهن عموما از کیفیت سطح و صیقلی بودن مطلوبی برخوردار نیستند و به همین خاطر این نوع تسمه به صورت ترانس هم تولید می شود و (به جز در موارد خاص) در ضخامت های پایین عرضه نمی شوند.

تسمه آهن عموما به روش نوردی و ماشین کاری تولید می شوند؛ از میان این دو نوع تسمه های ماشین کاری شده، تسمه آهن دارای ظاهری بهتر به نسبت تسمه های نوردی هستند و از این نظر در مقام بالاتری نسبت به تسمه های نوردی قرار می گیرند.

 

ویژگی های تسمه آهنی مناسب

اوایل از زنجیرهای تسمه ای که از آهن ساخته شده بودند به جای تسمه آهنی استفاده می شد. پس از اختراع تسمه آهنی استفاده از این زنجیرها نیز به حداقل رسید.

 • اصولا تسمه های آهنی را با درصد کربن کم می سازند.
 • در هر صورت پیشنهاد می شود که برای ساختن تسمه های آهنی از آلیازهای فولادی استفاده شود.
 • تولیدکنندگان تسمه حتما باید برچسب بادوام را برای تولیدات خود بر روی تسمه های آهنی بچسبانند. این برچسب ها خصوصیاتی مثل اندازه و اسم سازنده و همچنین ظرفیت بار را نشان می دهند.
 • مزیت مدل های مختف تسمه های آهنی نسبت به تسمه های طناب سیمی و تسمه های مصنوعی تخت و تسمه های طناب سیمی بسیار بیشتر است.

 

 

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

جهت خرید با کارشناسان فروش تماس حاصل فرمایید

راهنمای خرید

پس از استعلام و بررسی قیمت محصول توسط شما با توجه به لیست قیمت قرار داده شده در سایت، کارشناسان فروش فولاد7  ، قیمت و مشخصات محصول، شرایط پرداخت، زمان بارگیری و تحویل محصول و سایر جزئیات سفارش شما را در به صورت پيش فاكتور به اطلاع شما می‌رساند.

چند نکته در هنگام خرید

 تمامی میلگردهای فولادی با آنالیز و بررسی دقیق توسط آزمایشگاه های معتبر کشور در حضور کارشناسان ما و شما مشتری گرامی ارائه می شود.با توجه به نوسانات بازار، برای اطمینان از قیمت نهایی محصول، با کارشناسان فولاد7  در تماس باشید

Call Now Buttonاستعلام قیمت